Tıklat

Seo Nedir?

Seo yani İngilizce olarak açılımı search engine optimization nedir?

Aslında kısacası sizlere şöyle anlatayım arama motoru optimizasyonu dedikleri bir hizmettir. Arama motorlarında siteniz nasıl daha ön planda çıkarılacağına dair yapılan işlemlere verilen isimdir.

seo nedir

seo hakkındaBu nasıl bir şeydir ki arama motorlarında sitenizi daha ön plana çıkarabiliyor. Aslında gayet basittir. Arama motorları genelde en iyi hizmet veren kaliteli siteyi ön planda çıkartmak gibi bir yapay zekâya sahiptir. Kendi web kullanıcılarına en iyi hizmeti sunabilmek için böyle davranırlar.

Örnek vermek gerekirse dünyanın en popüler arama motoru google’u ele alalım eğer ki aradığımız kelimelerde en iyi siteleri bizim karşımıza öncelikli çıkarmamış olsaydı günümüzde bu kadar popüler olabilirmiydi? Tabi ki kocaman bir hayır diyebiliriz.

google seo

Google gibi arama motorları da her zaman en güncel ve doğru siteyi bizim karşımıza çıkartmak için çaba sarf ediyor. Ama günümüzün en iyi arama motoru google’dur

Peki bu arama motorları neleri dikkate alarak öncelik tanırlar bunları açık ve net sizlerle paylaşacağım.

 1. Bir sitenin özgün olmasıdır. Kopyala yapıştır yapılarak yazı veya görsel kesinlikle kullanmamalısınız.
 2. Sitenizin popüler olduğunu gösteren başka sitelerden link almalısınız. Örnek başka popülaritesi yüksek sitelerden sizin sitenizi tanıtan özgün yazılar yazılmalıdır ve sizin sitenize yönlendiren linkler almalınız gerekmektedir. Arama motorları yapay zekalara sahip oldukları için başka sitelerden link aldığına göre bu site güvenilir ve bunun linklerini öncelik vermeliyim algısı oluştur.
 3. Sitenizin sitemap.xml gibi harita linkleri içeren dosyası ve robots.txt gibi neyi indexliyeceğini belirten dosyalar bulunmaktadır.
 4. Siteniz en güncel html yapıya sahip ve bütün tarayıcılarda sorunsuz görüntülenebiliyor olmalıdır. Günümüz teknolojisi HTML5 gibi kodlama dilinde kodlanmış olmasına dikkat göstermelinsiniz.
 5. Siteniz responsive dediğimiz son yıllarda trend haline gelen css dosyası ile kodlanmış tarayıcınızı küçülttüğünüzde mobil büyüttüğünüzde web sayfası haline gelen bir web sayfası olmalıdır.
 6. Sitenizde favicon ve paylaşım meta tagları olmazsa olmazlardandır.
 7. Sitenizin hızlı açılabilen bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Stabil ve az kod yapısıyla kodlanmış olmalıdır. En önemlisi de bulunduğu sunucu yani server hızlı çalışabilmesi gerekmektedir ki sayfalarınız tarayıcılarda hemen yüklenebilsin. Aldığınız hosting ölü bir hosting olmaması da gereklidir. Çünkü aldığınız hostingin ipsindeki siteler arama motorları gözünde çöp olmuşsa sizin sitenizde aynı ip adresine sahip olduğundan sizin sitenizide etkileyecektir.
 8. Google web araçları, google analytics, yandex webmaster, bing webmaster tools gibi panellere yüklenmiş ve doğrulanmış olması gereklidir ki arama motorları sitenizi daha iyi analiz edebilsin.
 9. Sürekli siteyi güncel tutmalısınız! 2 günde veya haftada bir sitede, ya değişiklik yada özgün içerikler girerek sitenizin arama motorları gözünde güncelliğini ispatlayarak değer kazandırırsınız.
 10. Sitenizdeki linklerin self link olmasına dikkat edin ve aynı isimlerde veya çok yakın benzerlikte link ismi kullanmayınız.
 11. Linklerinizi sürekli sosyal ağlarda ve mecralarda paylaşarak ziyaretçi çekebilirsiniz. Bunları arama motorları görerek sitenizin değerini arttıracaktır.
 12. Sitenize 15 günde bir pingleme yapmanız gerekmektedir. Güncel olduğunuzu arama motorlarına ispatlayın.
 13. Sitenizde açacağınız konu başlıklarını şaşırtıcı ve benzerlerinden ayırt edici şekilde açın! Örnek : “Makine Parkuru” yerine “Makinelerimizden Detaylar” gibi gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.
 14. Sitenizde yazılarınızda site içderisinde başka bir sayfanıza linkleme verebilirsiniz. Bu site içi linkleme pirami olarak geçmektedir.
 15. Sitelerinizde kesinlikle arama tagları olmasına dikkat edin tagları konu ile alakalı olarak vermelisiniz.
 16. Site içerisinde description yani açıklama olan bölümleri muhakkak konu ile alakalı 200 kelimeyi geçmeksinizin bir açıklama metni yazınız.
 17. Son yıllarda google arama motorunun sevdiği şeylerden biri ise SSL sertifikasıdır. Sitenizdeki linkleri https:// ile görüntüleyerek ikinci veya üçünçü kişilerin sayfa kodlamasının şifrelenmesini sağlayan bu algoritma linklerinizin daha iyi index almasını sağlayacaktır. (Normalde SSL sertifikası banka post işlemi yapan sitelerde kullanılmaktadır.)

Seo için başlıca yapılması gerekenleri sizlere anlatmaya çalıştım. Aslında basit gibi olsa da bu işleri yapmak ve uygulamak bayağı zahmetli ve yorucu işlemlerdir. Ama arama motorlarında yükselmek istiyorsanız bunları kesinlikle yapmanız gerekmektedir.

Not: Herkes her şeyi yapabilir. Ama bazıları başarabilir.

Saygılarımla.

MEHMET KIYMIK

latex suit
latex clothing
latex lingerie